Race Report – Athletics Victoria XCR’18 Round 6 – LAKESIDE:10 -Sunday 22 July 2018

3km & 10km Road Race Championships.

Our first morning race of the XCR’18 winter season of road and cross country running, had our distance runners heading to Albert Park and Lakeside Stadium.

The road course was on Lakeside Drive which was closed to all traffic.

The runners were required to run 2.5km out and 2.5km back, which the 10km runners did twice and then finish with a 300m lap of the track inside Lakeside Stadium, which was a great way to finish a road race.

There was a fairly strong northerly wind blowing so the out legs to the south with the tail wind were quite a bit faster than the back legs coming back into the head wind.

Luckily it was a bit warmer than last year when we did this race, which was a bonus for our runners and supporters.

We had fourteen female runners, four of these were juniors.

And we had twenty-seven male runners, nine of these were juniors.

A few highlights of our female runners :-

Great to see five women go sub 40 minutes for the 10km, this gave the team five finishers in the top 53 places, which is great in a very competitive race.

Our division two runners did so well, with an average age of less than 24, they were competing against much older and experienced runners.

Even better was the two runners finishing in the top 10, Charlotte Wilson in fourth place and Emile Guy in eight place.

These two runners are both having fabulous seasons to date.

Our open women will remain on top of the ladder and with four rounds to go, hopefully they will win the division two premiership and gain promotion to the open women premier division for XCR’19 next year.

A few highlights of our male runners :-

Good to see that they filled three open teams, sadly the premier division and division 3 teams are both still struggling to avoid relegation, so the club needs many more men to head to the last three XCR’18 races to attempt to stave off possible relegation.

A strong run for third place by Liam Adams, it looks like has almost fully recovered from his 2018 Gold Coast Commonwealth Games marathon back in mid-April.

A fantastic run by Mason Scott, third in the U20 division and second fastest ESS male runner on the day. This is Mason’s last year as an U20 runner and he will be a very valuable addition to the open men’s team in XCR’19. And his U20 team finished in second place with great runs from his team mates, Matthew Sostaric and Zach Mottram.

The U16 team finished in third place, ably led by Lachlan Attard who finished fourth across the line.

And a big P.B. to Don McLaren, he took over four minutes from his 10km P.B. which was set in this same race last year. He went under the hour for the very first time. That certainly is a lot of hard work done in the last twelve months to get that huge improvement.

Next race is round 7 of XCR’18 at Lake Wendouree, Ballarat, on Saturday 4 August. All open men and women will run 15km and all juniors will run 6km.

Don’t forget to get your entries in for this race if you haven’t purchased the XCR’18 or max. package, they close at 11:59am on Wednesday 1 August 2018.

 

RESULTS

Open Women Division 2 First Place
4 Charlotte WILSON 34:39
8 Emilie GUY 35:42
33 Lauren CONNELL 38:22
36 Liselle ATKIN 38:38
Open Women Division 4 Fourth Place
53 Emelia EAGLING-EVERY 39:54
102 Laura PATERSON 43:50
138 Lisa GUNN 48:48
Open Women Division 5 Fourth Place
167 Aylie SPENCE 53:04
187 Sarah KEATING 1:05:01
189 Glenda MORRIS 1:05:04
Women U20 Unplaced, team not full
12 Emily SPITERI 46:45
Women U18 3km Unplaced, team not full
14 Aimee JUNGFER 11:13
17 Ruby ALI 11:37
Women U16 3km Unplaced, team not full
7 Sienna ANDREWS 10:28
Open Men Premier Division Eighth Place
3 Liam ADAMS 29:14
78 Mitchel BROWN 33:36
85 Luke MCILVENNA 33:47
86 Jeremy DRAKE 33:51
103 Damien BRUNEAU  0:34:41
211 Jeffrey JONES 37:36
Open Men Division 3 Thirteenth Place
293 Noel WHITE 41:00
317 Karl AUGUSTIN 42:15
318 Mark CAREY 42:22
337 Geoff CONNELL 43:15
339 Malcolm WELLINGTON 43:22
Open Men Division 6 Ninth Place
344 Aaron HEANEY 43:36
369 Ian NEWEY 45:40
372 Justin MCLAREN 45:54
398 Adrian FITZGERALD 48:40
Open Men Division 7
404 Stephen MURPHY 49:45
423 Matthew GOODGER 58:04
424 Don MCLAREN 58:58
Men U20 Second Place
3 Mason SCOTT 33:23
11 Matthew SOSTARIC 36:27
15 Zach MOTTRAM 37:13
Men U18 Unplaced, team not full
20 Rayvia MCINTOSH 39.03
26 Ryan CLEWER 43:14
Men U16 3km Third Place
4 Lachlan ATTARD 9:18
29 Christian KNOX 11:44
30 Jack TAT 11:56
Men U14 3km Unplaced, team not full
6 Ty DAVIS 10:40

written by Stephen Murphy.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
INSTAGRAM