AV Shield: Round 2 Results

A scintillating 100m performance from Christian McFarland-Ravanello, a big leap in the triple jump from Tierra Exum, and impressive all-round efforts from sisters Louise and Catherine Mendes highlighted a big round two of AV Shield competition for Athletics Essendon at Werribee and Geelong on Saturday.

McFarland-Ravanello clocked 10.88sec for the under-20 men to lead home clubmate Junior Mabia (11.06), while Exum’s jump of 12.24m was the biggest of the day across all divisions and fell narrowly short of the season’s best of 12.31m she set in Sydney back in April.

But the performances of the Mendes sisters may have taken the cake, under-20 athlete Louise sending the hammer 53.20m for the highest individual point score of the day and Catherine a standout in the under-18 division with her long jump and 100m performances of 5.58m and 12.38sec respectively.

Also impressing over 100m were Nina Lawson (under 20, 12.50) and Stephanie Richards (under 18, 12.54), while Jessie Andrew backed up from last week’s stellar 100m effort with an equally dominant performance of 25.03 in the under 18 200m.

And while Exum set the tone for Essendon in the sandpit, she was far from the only standout, Lachlan Menara (under 18, 13.59m), Zara Keca (under 20, 11.55m), Montana Djatschenko (under 18, 11.22m) and Emily Portaro (under 16, 11.22m) all recording notable results in the triple jump and Jordan Mancuso leading the way in the open men’s long jump with 6.62m.

For the second week in a row, Essendon dominated the team standings in picking up seven division wins, its 40-plus, under 18, under 16, and under 14 men and its under 20, under 18, and under 14 women all coming out on top.

But the club’s open men will have to work hard to turn things around and get themselves back into the hunt for AV Shield Final contention after again being comfortably beaten by Melbourne University and Western Athletics.

AV Shield competition continues with round three on Saturday, with the Meadowglen International Athletics Stadium in Epping designated as Essendon’s home venue.

 

RESULTS

Men Open 100m
Shahir Naga    11.99

Men 40+ 100m
Mark Harper    11.73
Mark Giglio     11.78
Steven Townsend       14.19
John Cooper    14.96
Colm Rothery  14.30
Brian Anderson           16.25
Stephen Murphy         18.69
Matthew Goodger      17.51

Men U18 100m
Christian McFarland-Ravanello                       10.88
Junior Mabia   11.06
Marcus Gugliemino    11.45
Vishnu Satish              11.59
Ronan Berne               11.94

Men U16 100m
James Le         12.23
Jamie Grech    12.35
Gabriel Veljanovski     12.92
Lachlan Attard            13.10
Declan Berne              13.57
Christian Knox             15.58

Men U14 100m
Brodie Andrews          13.92
Dash Newton              14.82
Kevin Healy                 15.82

Women Open
Joanna Margiolis        14.88

Women U20 100m
Nina Lawson   12.50

Women U18 100m
Catherine Mendes      12.38
Stephanie Richards     12.54
Jennifer Mendes         13.24

Women U16 100m
Erin Kypreos    13.02
Shanelle Hodgkinson  13.74
Amy Kirk          14.38
Emily Newton 14.77

Women U14 100m
Lauren Healy   23.49

Men Open 200m
Greg Mitchell  23.40
Dominic Hoskins         23.65

Men 40+ 200m
Brett Maurer   24.52
Domenico COndello    27.06

Men U14 200m
Harry Orr         29.09

Women U20 200m
Madelene Koeleman  26.92
Zara Keca        27.06

Women U18 200m
Jessie Andrew             25.03
Montana Djatschenko             26.57
Lex Kananghinis          28.76

Women U16 200m
Emily Portaro  26.90

Men 40+ 400m
Arron Downes 56.43
Steven Townsend       67.97
John Cooper    69.33
Stephen Murphy         1:31:55
Matthew Goodger      1:30.00

Men U18 400m
Marcus Gugliemino    52.27
Junior Mabia   55.11
Christian McFarland-Ravanello                        55.13
Ronan Berne   61.48

Men U16 400m
Jamie Grech                60.49
Declan Berne              67.67
Christian Knox             74.42

Men U14 400m
Brodie Andrews          67.44

Women Open 400m
Stella McNamara       59.60
Lisa Dalley       77.82

Women U20 400m
Nina Lawson   66.09

Women U18 400m
Jennifer Mendes         64.00
Rachel Jackson            70.33

Women U16 400m
Bianca Puglisi 65.79
Eliza Connors  66.20
Shanelle Hodgkinson  68.95
Amy Kirk          79.79

Women U14 400m
Lauren Healy   2:12.78

Men Open 800m
Daniel White   2:19.9

Men 40+ 800m
Domenico Condello     2:38.09

Men 40+ 1500m
John Cooper    5:36.4
Colm Rothery  5:20.1
Jeff Jones        4:57.3
Brian Anderson           5:28.9
Stephen Murphy         6:25.2
Matthew Goodger      7:14.0

Men U20 1500m
Muse Tesema             4:19.9
Hayelom Dawit           4:34.4
Zach Mottram             4:37.1

Men U18 1500m
Athan Tsoulos             4:47.5
Nathan Gallagher       5:03.9

Men U16 1500m
Lachlan Attard            4:32.6
Christian Knox             6:17.2

Men U14 1500m
Brodie Andrews          5:01.7
Dash Newton              6:32.7

Women Open 1500m
Lisa Dalley       5:59.5
Joanna Margiolis        6:46.2
Melissa Hardiman      8:05.9

Women U18 1500m
Ruby Ali           5:26.3

Women U16 1500m
Bianca Puglisi 4:53.2

Women U14 1500m
Javiah Najdovski         6:26.2
Lauren Healy               9:28.6

Men Open 3000m Walk
Danny Hawksworth     14:48.07

Men 40+ 3000m Steeplechase
Stephen Murphy         16:02.0

Men U16 2000m Steeplechase
Christian Knox             8:47.4

Men Open Long Jump
Jordan Mancuso          6.62m

Men 40+ Long Jump
Steven Townsend       3.59m
Brian Anderson           2.67m
Stephen Murphy         1.97m

Men U18 Long Jump
Vishnu Satish  4.84m

Men U16 Long Jump
Lachlan Attard            4.39m
Christian Knox             3.21m

Men U14 Long Jump
Dash Newton  3.69m
Kevin Healy     3.34m

Women U18 Long Jump
Catherine Mendes      5.58m

Women U16 Long Jump
Brooklyn Coppins        4.43m
Emily Newton             4.02m
Amy Kirk          3.97m

Women U14 Long Jump
Hannah Brodie            3.89m
Javiah Najdovski         3.07m
Lauren Healy               2.26m

Men U18 Triple Jump
Lachlan Menara          13.59m

Women Open Triple Jump
Tierra Exum    12.24m

Women U20 Triple Jump
Zara Keca        11.55m

Women U18 Triple Jump
Montana Djatschenko             11.22m
Annalise Rogers                      10.21m
Lex Kananghinis          10.17m

Women U16 Triple Jump
Emily Portaro              11.16m
Ruby Pizzo       10.91m

Men U14 High Jump
Harry Orr         1.60m
James Yeager 1.25m

Women U16 High Jump
Maeve Bousie 1.60m

Men Open Javelin
Danny Hawksworth 29.65m
Justin McLaren            17.88m

Men 40+ Javelin
John Cooper    19.06m
Spase Veljanovski       21.07m
Don McLaren   19.99m
Brian Anderson           11.76m
Stephen Murphy         10.34m

Men U16 Javelin
Gabriel Veljanovksi     23.01m

Men U14 Javelin
Kevin Healy     25.92m

Women Open Javelin
Joanna Margiolis        23.74m

Women U18 Javelin
Ruby Guppy     29.09m

Women Open Shot Put
Maria Strong   5.08m

Men 40+ Discus
John Cooper    20.72
Don McLaren   19.72m
Stephen Murphy         12.96m
Brian Anderson           12.89m

Men U14 Discus
Kevin Healy     33.00m
James Yeager 15.81m
Dash Newton  15.02m

Women Open Discus
Joanna Margiolis        17.21m
Melissa Hardiman      13.84m

Women U20 Discus
Louise Mendes            36.27m

Women U16 Discus
Emily Newton             15.16m

Women U14 Discus
Hannah Brodie            31.32m
Orla McCarthy             29.20m

Women U20 Hammer
Louise Mendes            53.20m