AV Shield: Round 4 Results

A dominant display from Charlotte Wilson in the 3000m steeplechase headed a big list of impressive individual performances from Essendon athletes across round four of the Athletics Victoria Shield season.

Wilson clocked 10:22.8sec for the open women’s event at Werribee to set the fastest time across all Shield competition for the season, her point score of 540 the highest of any Essendon athlete across the round.

Essendon athletes also shone in the pit; Benzan Oztorun (7.14m) and Catherine Mendes (5.76m) were standouts in their respective under 20 and under 18 long jump events at Werribee, while Ayo Ore (14.39m) and Tierra Exum (12.50m) excelled in their triple jump events at Geelong.

Louise Mendes and Maria Strong were the pick of the throwers, Mendes sending the hammer 52.93m in her under 20 event at Werribee and Strong recording 5.11m for her seated open shot put event at Knox.

In the team standings, the 40-plus and under 14 men and the under 20 and under 18 women continued their unbeaten run for a fourth straight round, while the under 16 women also chalked up a victory.

The Shield season now breaks for the Victorian All Schools Track and Field Championships and the Victorian Track Relays Championships before resuming on Saturday, November 18, with the Tom Kelly Athletics Track in Doncaster set to serve as Essendon’s home venue.

RESULTS

Open Men 100m
Chris Lim         11.41
Shahir Naga    11.93
Justin McLaren            14.83

Men 40+ 100m
Colin Ritchie    12.16
Mark Harper    11.08
Mark Giglio     11.77
Brett Maurer   11.78
Arron Downes 12.17
Colm Rothery  13.96
Graeme Baynes          14.17
David Jones     17.87
Adrian Fitzgerald        17.00
Donald McLaren          18.48

Men U20 100m
Jara Konteh     10.99

Men U18 100m
Junior Mabia   11.20
Cody Rodwell  11.27
Elijah Michael 11.52
Ronan Berne   11.78

Men U16 100m
Gabriel Veljanovski     12.82
Declan Berne  13.79

Men U14 100m
Brodie Andrews          14.15
Dash Newton  14.59

Open Women 100m
Miranda Williams       13.59
Alissa Sazenis 13.82
Joanna Margiolis        14.90

Women U20 100m
Nina Lawson   12.60
Zara Keca        12.84
Madelene Koeleman  13.12

Women U18 100m
Catherine Mendes      12.31
Stephanie Richards     12.39
Montana Djatschenko             12.88
Jennifer Mendes         13.14

Women U16 100m
Keona Tapungao         12.81
Ruby Pizzo       12.91
Emily Portaro  13.15
Chiara Dickins 13.71
Brooklyn Coppins        14.23
Emily Newton 14.83

Women U14 100m
Caitlyn Tapungao        14.35
Monique Selcuk          14.38
Sienna Andrews          16.56
Lauren Healy   26.56

Women Open 200m
Tierra Exum    25.92 (454)

Women U20 200m
Madelene Koeleman  26.88

Women U18 200m
Montana Djatschenko             26.56

Women U16 200m
Emily Portaro  26.97

Women U14 200m
Lauren Healy   65.69

Men Open 400m
Chris Lim         52.32
Justin McLaren            71.09

Men 40+ 400m
Brett Maurer   54.05
Mark Giglio     55.05
Arron Downes 55.21
Colm Rothery  62.87
John Cooper    68.94
Graeme Baynes          72.91
David Jones     84.60

Men U18 400m
Junior Mabia   53.87
Ethan Williams           57.14
Elijah Michael 58.50

Men U16 400m
Lachlan Attard 56.74

Men U14 400m
Dash Newton  70.27

Women Open 400m
Stella McNamara       59.89
Miranda Williams       77.14

Women U20 400m
Caroline Higham         58.47

Women U18 400m
Jennifer Mendes         61.95
Allison Williams         68.51
Rachel Jackson            69.97

Women U16 400m
Bianca Puglisi 63.38
Eliza Connors  64.23
Chiara Dickins 67.29

Men 40+ 800m
Jeff Jones        2:31.17

Women Open 800m
Lisa Stanton-Smith     2:18.56

Women U16 800m
Tia Chitty         2:33.4
Aimee Jungfer 2:35.34

Women U14 800m
Lauren Healy   5:12.40

Men Open 1500m
Danny Hawksworth5:30.8
Justin McLaren            5:35.2

Men 40+ 1500m
John Cooper    5:28.6
Adrian Fitzgerald        5:45.6
David Jones     6:32.1
Aaron Heaney 5:39.2

Men U20 1500m
Muse Tesema 4:14.9
Hayelom Dawit           4:28.8
Zach Mottram             4:32.7

Men U18 1500m
Max Taylor      4:53.1

Men U14 1500m
Brodie Andrews          4:59.6
Dash Newton              6:23.3

Women Open 1500m
Anna Kasapis  4:49.6
Joanna Margiolis        6:50.7

Women U18 1500m
Ruby Ali           5:24.0

Women U16 1500m
Bianca Puglisi 4:51.5

Women U14 1500m
Audrey Savage                        5:43.3
Javiah Najdovski         6:09.4

Men 40+ 3000m
Jeff Jones        10:25.06

Men 40+ 3000m Walk
Mark Donahoo 16:02.1

Women Open 3000m Steeplechase
Charlotte Wilson         10:22.8

Men 40+ Long Jump
Brett Maurer   5.20m
Graeme Baynes          4.49m

Men U20 Long Jump
Benan Oztorun            7.14m

Men U18 Long Jump
Cody Rodwell  6.79m

Men U14 Long Jump
Brodie Andrews          3.97m
Dash Newton  3.87m

Women Open Long Jump
Miranda Williams       4.62m

Women U18 Long Jump
Catherine Mendes      5.76m
Allison Williams         5.59m

Women U16 Long Jump
Keona Tapungao         4.60m
Emily Newton             4.03m

Women U14 Long Jump
Audrey Savage                        4.16m
Hannah Brodie            4.02m
Caitlyn Tapungao        3.88m
Javiah Najdovski         3.40m
Sienna Andrews          2.42m

Men Open Triple Jump
Ayo Ore           14.39m

Men U18 Triple Jump
Lachlan Menara          13.54m

Men U14 Triple Jump
Kevin Healy     7.91m

Women Open Triple Jump
Tierra Exum    12.50m

Women U20 Triple Jump
Zara Keca        11.87m

Women U18 Triple Jump
Montana Djatschenko             11.03m

Women U16 Triple Jump
Ruby Pizzo       11.46m
Emily Portaro  11.18m

Men U14 High Jump
Harry Orr         1.65m
James Yeager 1.20m

Women U20 High Jump
Zara Keca        1.50m

Women U16 High Jump
Maeve Bousie 1.65m

Men 40+ Javelin
Duncan Knox   26.14m
Spase Veljanovski       21.19m

Men U16 Javelin
Gabriel Veljanovski     24.11m
Christian Knox             11.95m

Men U14 Javelin
Kevin Healy     26.56m

Women Open Javelin
Joanna Margiolis        23.85m
Miranda Williams       15.12m

Women U18 Javelin
Allison Williams         30.62m

Women U16 Javelin
Emily Newton             16.76m

Women Open Shot Put
Maria Strong   5.11m

Men Open Discus
Dylan Jones     39.17m

Men 40+ Discus
John Cooper    17.67m
Donald McLaren          18.49m
Spase Veljanovski       15.05m

Men U14 Discus
Kevin Healy     32.45m
James Yeager 13.98m

Women Open Discus
Joanna Margiolis        13.53m
Melissa Hardiman      11.19m

Women U16 Discus
Emily Newton 15.35m

Women U14 Discus
Hannah Brodie            32.32m
Lauren Healy               5.62m

Men U16 Hammer
Declan Berne              18.48m

Men U14 Hammer
Kevin Healy                 40.53m
James Yeager             12.35m

Women U20 Hammer
Louise Mendes            52.93m